Olt: liceeni de nota 10 vs cei de nota 2

admitere liceu 2019

admitere_liceu_2019 Olt: liceeni de nota 10 vs cei de nota 2Astăzi absolvenții de gimnaziu  au aflat la ce liceu vor invata in următorii patru ani. 2520 de locuri la liceele din Olt au avut la dispoziție absolvenții de gimnaziu, cele mai multe la filieră teoretică- 728 profil real și 700 profil umanist.

Liceul Teoretic Mihai Viteazul Caracal este cel care bifează cea mai mare ultimă medie de admitere- 9.35 la profilul matematică- informatică.

Deşi numărul de locuri a fost mai mare decât numărul candidaţilor doritori, 15, dintre care unul cu media de admitere 7, absolvent al Colegiului Naţional „Radu Greceanu“ din Slatina, au rămas nerepartizaţi. S-a intrat, din nou, la liceu şi cu medii de puţin peste 2 (2,27). Din rândul liceelor de top, Liceul Teoretic „Mihai Viteazul“ Caracal se detaşează, la clasele din acest an ultima medie de admitere, cu o singură excepţie, fiind superioară celei de anul trecut. Nicio şcoală din judeţ, în schimb, nu se regăseşte în top 50 specializări naţional, realizat luându-se în calcul ultima medie de admitere.

Top 10 specializări la nivelul judeţului Olt:

 1 LICEUL TEORETIC “MIHAI VITEAZUL” CARACAL – Real – Matematică-Informatică (română-engleză) – 9.35;

 2 COLEGIUL NAŢIONAL “ION MINULESCU” SLATINA – Real – Matematică-Informatică – 8.56;

 3 COLEGIUL NAŢIONAL “RADU GRECEANU” SLATINA -Real – Ştiinţe ale Naturii -8.54;

 4 COLEGIUL NAŢIONAL “RADU GRECEANU” SLATINA – Real – Matematică-Informatică  8.24;

5 LICEUL TEORETIC “MIHAI VITEAZUL” CARACAL – Umanist  Filologie – 8.04 (Română-Engleză);

 6 LICEUL TEORETIC “MIHAI VITEAZUL” CARACAL-  Umanist – Filologie – 8.02;

 7 COLEGIUL NAŢIONAL “ION MINULESCU” SLATINA – Umanist – Filologie – 8.02;

 8 COLEGIUL NAŢIONAL “RADU GRECEANU” SLATINA – Umanist – Filologie – 7.84;

 9 COLEGIUL NAŢIONAL “ION MINULESCU” SLATINA – Real – Ştiinţe ale Naturii – 7.71;

 10 LICEUL TEORETIC “MIHAI VITEAZUL” CARACAL – Real – Matematică-Informatică – 7.66.

Unde au fost admiși elevii de 10

Absolvenții de gimnaziu  care au terminat cu media 10 au putut să își aleagă orice liceu din țară . Șase dintre ei au ales să rămână  în judet, trei la Colegiul Minulescu și câte unu la’Petre Pandrea’ , Balș, ‘Mihai Viteazu’, Caracal și ‘Radu Greceanu’,  Slatina. De remarcat este faptul că toți au ales să urmeze profilul mathematică- informatică

Liceele unde au fost admiși elevii de 10

ANDRUŢĂ C. ANDRA MIHAELA– absolvent ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL DRUMEȘ” BALȘ- admis la Liceul Teoretic Petre Pandrea Balș, matematică- informatică

BUTOI AT. ALEXANDRA ANDREEA- absolvent LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SLATINA- admis liceu CN Radu Greceanu, matematică- informatică

FĂRCĂȘANU GL. BIANCA IOANA–  absolvent ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CARACAL- admis Liceul M. Viteazu Caracal, matematică- informatică

MĂRICUȚOIU MARIA– absolvent CN Ion Minulescu Slatina – admis CN I. Minulescu, mate-info

LIA C. SARA MARIA- absolvent ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CARACAL- admis CN Sf. Sava București, mate- info

PÎRVU ND. ROBERT ALEXANDRU– absolvent COLEGIUL NAȚIONAL „ION MINULESCU” SLATINA- admis CN I.Minulescu, mate- info

POSTELNICU C. CRISTINA MARINA– absolvent ȘCOALA GIMNAZIALĂ ORLEA- admis CN Ion Minulescu, matematică- informatică

VASILESCU I. LUCIA MARIA– absolvent ȘCOALA GIMNAZIALĂ „FLORIAN DIȚULEASA” VITĂNEȘTI- admis CN IC Brătianu Pitești, mate-info

Liceeni cu media 2

În Olt, ultima medie de admitere este 2,27 , inregistratp la Liceul Tehnologic Tufeni, profil Resurse naturale și protecția mediului.

Locuri libere la licee

In timp ce unii elevi au rămas pe dinafară, avem și licee unde clasele nu au fost completate. La ‘Ionița Asan’Caracal mai sunt 4 locuri la matematică-informatică, la „Petre Pandrea” Balş sunt 11 locuri la matematică-informatică şi un loc la ştiinţe ale naturii, iar la Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” Drăgăneşti-Olt sunt 5 locuri la matematică-informatică. 
Locuri libere mai sunt la:

Liceul Tehnologic Metalurgic Slatian – 56 de locuri, specializări electric, electronică automatizări şi mecanică
Liceul Tehnologic „Alexe Marin” Slatina – 20 de locuri, pentru specializările electric şi electronică automatizări

Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Scorniceşti – 19 locuri specializarea protecţia mediului

Liceul Tehnologic „Danubius” Corabia – 35 de locuri, economic, electric şi mecanică

Liceul Tehnologic „Ion Popescu-Cilieni” Cilieni – 22 de locuri, specializarea agricultură

Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Balş – 24 de locuri, specializare estetică şi igiena corpului omenesc

Liceul Tehnologic Crîmpoia – 26 de locuri, specializare industrie textilă şi pielărie

Liceul Tehnologic Iancu Jianu – 35 de locuri, specializări agricultură şi ştiinţe ale naturii

Liceul Tehnologic Nr. 1 Balş – 48 de locuri, specializări electronică automatizări, mecanică, turism şi alimentaţie

Liceul Tehnologic Piatra-Olt – 13 locuri la mecanică

Liceul Tehnologic Tufeni – 16 locuri la agricultură

Liceul Tehnologic Văleni –  4 locuri, industrie alimentară

Liceul Tehnologic Vitomireşti – 30 de locuri, specializare agricultură şi economic

Liceul Teoretic „Ion Gh. Roşca” Osica de Sus – 12 locuri la ştiinţe ale naturii

Dosarele de înscrieri, în urma afișării rezultatelor repartizărilor la liceu în anul școlar 2019- 2020, se vor depune în intrevalul 15 – 18 iulie.

Lasă un răspuns