Sportivii olteni premiați de CJ Olt

Consiliul Județean Olt a  început anul  cu un eveniment care promovează excelența în sport. Și anul acesta au fost premiați cei mai buni sportivi.

Cei care au reușit să urce pe podium la competițiile europene și balcanice au fost răsplătiți astăzi,2 martie, în cadrul Galei organizate de CJ Olt la Centrul Cultural ‘Eugen Ionescu’.

 Astfel, au fost  răsplătite rezultatele  extraordinare, obținute cu multă muncă și sute de ore de antrenament, la Tenis, Atletism, Kaiac Canoe, Box, gimnastica și handbal.

 ‘Cred că e important, indifernt de cât de mic este bugetul, de fiecare dată, să păstrăm un echilibru între prioritățile bugetului Olt. Și de ce nu, sportul de performanță, este una  dintre prioritățile noastre așa cum a fost de fiecare dată. Știți foarte bine că atât premierea sportivilor olteni , cât și premierea olimpicilor deja este o tradiție.’, a declarat Marius Oprescu, președintele CJ Olt.

 SPORTIVII PREMIAȚI DE CJ OLT 2020

Câte 4.000 lei – sportivilor şi antrenorilor care au reuşit performanţa de a obţine locul I la Campionatele Europene

Adina Diaconu, CSM Slatina, antrenor Petre Arnăutu

Irina Ciobanu, CSM Slatina,  antrenor Mihaela Ilie
Natalia Gabriela Ivan, Palatul Copiilor Slatina, gimnastică ritmică, profesor Leliana Maican

Câte 3.500 lei- sportivilor şi antrenorilor care au reuşit performanţa de a obţine locul al II-lea la Campionatele Europene

Alina Gabriela Ene, CSM Slatina, box,  antrenori Constantin Gălbenuşe şi Luminiţa Turcin
Răzvan Băţăgui, CSS Caracal, caiac-canoe, antrenor Ionel Zdurcea
Andrei Firaru, ACS Prosport 2009 – Slatina, tenis, antrenor  Mihnea Maican

Câte 1.500 lei – sportivilor şi antrenorilor care au reuşit perferomanţa de a obţine locul V la Campionatele Europene

Adina Cace, LPS Slatina, handbal, antrenor Victor Dăbuleanu
George Alexandru Iliescu, CS Alprom Slatina, box, antrenor Nicolae Băduţ

Câte 2.500 lei – sportivilor şi antrenorilor care au reuşit performanţa de a obţine locul al II-lea la Campionatele Balcanice

Andrei Neagoe, CSM Slatina, atletism, antrenor Dan Bărbuţi
Daniel Budin şi Robert Mihai, CSM Slatina, atletism, antrenor  Dan Bărbuţi
Ana Cristina Barbu, CSS Slatina, tenis de masă, antrenor  Felicia Coneschi

 

Câte 1.500 lei – sportivilor şi antrenorilor care au reuşit performanţa de a obţine locul al IV-lea la Campionatele Balcanice

Luca Costea, ACS Oltenia Taekwondo, taekwondo, antrenor Aurelian Costea
Sophie Costea, ACS Oltenia Taekwondo, taekwondo, antrenor  Aurelian Costea

Anul acesta valoarea premiilor celor 26 de sportive este de 71.500 lei.

Lasă un răspuns