”Derbedeul”din Caracal îi răspunde primarului

dobre

După ce edilul din Caracal, Liviu Radu, a retras momentan proiectul prin care solicită retragerea titlului de ” cetățean de onoare” lui Oliwer Dobre, senseiul îi dă replica.

Pe acesta nu l-a deranjat faptul că i se va retrage distincția, ci faptul că primarul l-a numit ”derbedeu”

Într-un stil ironic sportivul enumeră ”’calitățile” primarului, dar totodată aduce detalii despre evenimentul invocat de Liviu Radu ca fiind elocvent pentru decizia sa.

Eu ” derbedeul orașului Caracal ” ( în accepțiunea primului “om” din orașul nostru)un “om”dârz !?, un “om”cu o înaltă calitate morală!?un”om” sincer !?un”om”curajos, care nu s-a dat bătut până nu a rezolvat problemele cetățenilor!?un “om” cu un simt al măsurii ieșit din comun!?
un”om”empatic!?un”om”care nu și-a uitat prietenii și a ascultat sfaturile lor fără să cerceteze!?un “om” ai cărui prieteni nu au fost uitați!?un “om”pe care te poți baza dacă cuvântul și l-a dat!?un “om”care nu intra în conflicte de interese!? un “om” care nu este interesat de afacerile imobiliare din oraș!?un “om” transparent, cu declarația de avere în care nu are nicio cărămida trecută pe numele soției!?
un “om” care nu este implicat în afaceri dubioase cum ar fi piața, falimentarea IGO sau CAO, achiziționarea fostei clădiri a băii comunale , a farmaciei care nu are clienți dar vinde foarte multe rețete!?un “om”gospodar desăvârșit, care administrează banul public foarte eficient!?un”om” cu viziune pentru modernizarea urbanistică a orașului și a atragerii investitorilor!? un “om”care a avut grija ca piața agroalimentară Caracal, atunci când avea personalitate juridică, să nu lase pe altcineva să o desființeze și să o radieze să se ocupe chiar el de această problemă!?un “om” altruist, pe care nu-l interesează binele propriu!?un “om” al cărui simț estetic/organizatoric în fluidizarea circulației , având o revelație în implementarea sensurilor giratorii într-un segment de drum tangențial!?un”om” al legii, cel ce nu acceptă să încalci legea sub nicio formă!?un “om” a cărei sferă de influență nu a afectat viața niciunui cetățean din urbea sa!?
un “om”profesionist, exercizându-și meseria dând dovadă de înalte cunoștințe în domeniu!?epidemiolog fiind a rezolvat cu eficiență spălarea străzilor și a igenizat orașul foarte promt pe timpul stării de urgență !?un “om” familist convins, pentru el familia sa fiind “sacra”!?și ultima calitate pe care o știu eu despre el, este un “om” sensibil care nu a suportat să știe că are în urbea sa , un cetățean de onoare fără cazier judiciar, dar judecat totuși , care a aparat integritatea fiicei lui în vârsta de 10 ani, în fața unui violator nejudecat dar împăcat cu victima , unul care a adus injurii pedofile la adresa fiicei mele în vârstă de 10 ani, unul care a venit la mine să-l antrenez ca să îi bată pe alții, spunându-i ca eu nu antrenez ” bătăuși” , unul care știa cu ce mă ocup și nu a ținut cont, unul al cărui tată îl doare ca propriul lui copil nu a mai reușit să violeze pe nimeni și să creeze traume fizice și psihice fetelor violate și a fetelor pe care le duce pe câmp pentru a le speria, ca un tată care face totul pentru copilul lui atunci când este bătut, un tată care s-a dus la toți cetățenii considerați interlopi în viziunea lui pentru ca în orașul nostru nu există interlopi, să îi convingă să îmi aplice o corecție în schimbul unei sume de bani , un tată care s-a dus la toate cunoștințele din poliție să îl ajute să mă defăimeze , s-a dus la procurori și la prim-procuror să-i îndemne să ia și pielea de pe mine, un tata care a rămas uimit și prost de uimire când omenii legii nu au dat curs prieteniei dintre ei și s-au comportat ca niște profesioniști și m-au judecat corect, un tata care a rămas uimit și uimit de prost când de la toate persoanele la care el a apelat și a primit un singur răspuns : ” Dacă Oliwer Dobre l-a bătut, înseamnă că a făcut ceva grav și fiul tău este o javra , nu o mai încerca cu el , că ăla nu bate pe nimeni fără un motiv foarte grav “
Un tată care a încercat toate variantele să mă îngenuncheze , un tată care a fost la cei mai buni avocați și a primit același răspuns negativ.
Un tata supărat ca unul din martorii adus la proces nu a mușcat momeala întinsă de Firică Tiberius si a fost sincer. Un tată supărat pe justiția din Caracal pentru ca au apreciat calitățile mele exprimate de un număr de peste 1000 de cetățeni simplii nu așa ca mine ( muncitori , profesori , avocați , inspectori de poliție , ofițeri superiori ai Armatei române , ofițeri SRI și jandarmi ,preoți , președinți de federații , părinți , bunici și chiar copii ).Un tată supărat ca un judecător a ținut cont de toate caracterizările celor de mai sus menționate și nu a ținut cont de caracterizarea întocmită de ei.
Un tată supărat pe decizia judecătorului ca din suma de 100.000 lei daune morale a primit din partea instanței suportabilă suma de 500 lei, iar pentru îngrijiri medicale a cerut 3000 lei și instanță ia acordat 300’’, a postat Oliwer Dobre, sensei și cetățean de onoare în Caracal.

În 2017, actualul primar i-a oferit titlul onorific sportivului.Oliwer Dobre este cel mai longeviv  karateka. Acesta este legitimat la Clubul Aluminiu Alro Slatina și are în palmares mai multe  titluri naţionale, europene şi mondiale. De asemenea, pentru întreaga activitate în domeniul artelor marțiale și promovarea karate tradițional și a imaginii municipiului Slatina la nivel național și internațional, Oliwer Dobre a primit, în 2018, o diplomă de merit din partea municipalității slătinene.

Lasă un răspuns