CSM Slatina, pierde în fața formației U Craiova

63B7B05D-A63C-4831-B5C7-FB9234683D20

”FC U” Craiova s-a impus cu 2-1 în meciul de pe teren propriu, de la Severin, cu CSM Slatina, în încheiarea etapei a 5-a, și a revenit pe locul 1 al Ligii 2. Trupa lui Nicolo Napoli a marcat de două ori prin Claudiu Bălan, ambele execuții din penalty-uri controversate acordate de arbitrul Florin Mazilu. În schimb, echipei lui Mihai Ianovschi i s-a refuzat un penalty clar la 2-0, în minutul 73, pentru ca apoi Ovidiu Popescu să marcheze în minutul 82, iar finalul a fost unul cu emoții pentru gazde.

Cu 13 puncte, U Craiova 1948 SA urcă pe locul 1 în Liga 2, la două puncte peste ASU Poli și trei față de Rapid. ”FC U” are și cel mai bun atac, cu 13 goluri marcate, cu unul mai mult decât Petrolul.

CSM Slatina rămâne cu trei puncte acumulate după cinci etape și se află pe locul 18 din 21.

Atât U Craiova 1948 SA, cât și CSM Slatina sunt echipe nou-promovate în Liga 2 în această vară, formații puse de FRF în serii diferite în ediția trecută a Ligii 3 tocmai pentru a le favoriza accederea în eșalonul secund amândurora.

În etapa următoare CSM Slatina va primi vizita Petrolului.