Olt: 29 de cazuri noi de COVID 19

covid

Până astăzi, 2ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 637.395 decazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

571.333 depacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.194 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

r. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba12319351,75
2.Arad14089351,4
3.Argeș1865521,67
4.Bacău16443701,32
5.Bihor17807381,76
6.Bistrița-Năsăud739521,47
7.Botoșani8291351,43
8.Brașov25416912,61
9.Brăila8279162,28
10.Buzău829771,00
11.Caraș-Severin642621,58
12.Călărași6351351,42
13.Cluj298971002,98
14.Constanța26337682,81
15.Covasna504620,79
16.Dâmbovița14721331,49
17.Dolj15320821,31
18.Galați160681171,91
19.Giurgiu6341391,73
20.Gorj5078110,56
21.Harghita533330,4
22.Hunedoara11739211,51
23.Ialomița6805321,82
24.Iași27437761,14
25.Ilfov242882234,24
26.Maramureș107651111,6
27.Mehedinți502481,22
28.Mureș15108241,26
29.Neamț110640,96
30.Olt9484290,72
31.Prahova24057481,37
32.Satu Mare70331,08
33.Sălaj6245221,01
34.Sibiu17053391,52
35.Suceava15792661,19
36.Teleorman775721,93
37.Timiș2610463,08
38.Tulcea5418231,56
39.Vaslui10429371,69
40.Vâlcea9907511,37
41.Vrancea71110,6
42.Mun. București101583943,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe3283*-541 
 TOTAL637.3951.194 


Până astăzi, 15.919 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
 
În intervalul 01.01.2021 (10:00) – 02.01.2021 (10:00) au fost raportate78 dedecese (48 bărbați și 30 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitaleledin Alba, Arad,Bacău,Bistrița-Năsăud, Botoșani,Brăila, Brașov,Călărași, Caraș-Severin,Cluj, Constanța, Dâmbovița,Dolj, Hunedoara,Iași, Maramureș,Sibiu,Timiș,Vasluiși Municipiul București.
 
Dintre acestea, 7 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.
 
76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,iar pentru2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
 
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.723.Dintre acestea, 1.117sunt internate la ATI. 
 
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.817.844teste. Dintre acestea, 4.438au fost efectuate în ultimele 24 de ore,3.681 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 757la cerere.
 
Pe teritoriul României,31.355 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.858 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.736 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 59 depersoane.
 
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.748 deapeluri la numărul unic de urgență 112.
 
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1ianuarie 2021,2.795 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 684.251delei.

Lasă un răspuns