Accident rutier grav. A fost activat Planul Roșu
Accident rutier în care au fost implicate 4 autoturisme, pe Drumul European 574, în zona localității Priseaca.
Având în vedere numărul persoanelor implicate(12 persoane în monitorizare), pentru gestionarea optimă a misiunii de răspuns, la nivelul județului Olt a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
La fața locului, echipajele operative intervin cu autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare, o autospecială de transport personal și victime multiple, șapte echipaje SMURD și mai multe ambulanțe din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Olt.
Până în acest moment au fost transportate la UPU Slatina opt persoane, două dintre acestea politraumatizate și șase cu diverse traumatisme, care nu le pun viața în pericol.
Bilanț final: 12 persoane implicate, 9 persoane transportate la UPU Slatina, 3 persoane au fost monitorizate și au refuzat transportul la spital.
ACCIDENT RUTIER ÎN AFARA LOCALITĂȚII VALEA MARE
La data de 1 decembrie a.c., în jurul orei 20:15, Inspectoratul de Poliție Județean Olt a fost sesizat, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe Drumul Național 65 – European 574, în afara localității Valea Mare, a avut loc un accident rutier.
La fața locului, s-au deplasat polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Olt.
Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus din direcția Slatina către Pitesti, de către un bărbat, în vârstă de 41 de ani, din municipiul București, s-ar fi angajat în efectuarea unei depășiri neregulamentare și ar fi intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus de către un tânăr, în vârstă de 19 ani, din orașul Costești, județul Argeș, ce se deplasa din sens opus.
În urma impactului, cele două autoturisme ar fi fost proiectate în alte 2 autovehicule ce se deplasau tot pe direcția Slatina către Pitești, conduse de către un bărbat de 36 de ani și un tânăr de 19 ani, ambii din municipiul Pitești, județul Argeș.
În urma evenimentului rutier, 9 persoane au necesitat îngrijiri medicale, fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slatina.
Cei 4 conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, fiind întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.