Arhitectul slătinean Sever Mitrache, premiat de UNRMI

Uniunea Națională a Restauratorilor de Monumente Istorice din România (UNRMI) a organizat la finalul lunii octombrie 2022 Trienala Națională de Restaurare – Ediția a IX-a, ocazie cu care membrii organizației au prezentat pe 102 panouri 72 de lucrări de restaurare din toată țara finalizate în ultimii 3 ani.

Printre premianți se munără și arhitectul slătinean Sever Mitrache. Acesta a fost premiat pentru restaurarea, consolidarea și promovarea Culei Izvoranu-Geblescu, Brabova, jud. Dolj.

Juriul a ales din cele 72 de lucrări prezentate, 15 lucrări reprezentative, pe următoarele categorii:

A. Ansambluri arhitecturale; B. Monumente din mediul urban și rural – biserici; C. Monumente din mediul urban și rural – construcții civile; D. Componente artistice și cercetări de specialitate

Un premiu suplimentar special, “Premiul Președintelui UNRMI”, a fost acordat uneia dintre lucrările selecționate, dar nu și premiate de juriul extern.

Lucrările au fost evaluate de un Juriu extern, alcătuit din:

D-l. Arh. Șerban Sturdza – Președinte Juriu

D-na. Prof. Dr. Tereza Sinigalia

D-l. Ing. Dan Sava Ionescu

D-na. Ing. Gabriela Carpov (președinte al UNRMI)

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat: