Câinii comunitari din Scornicești vor fi duși într-un adăpost

Administrația locală din Scornicești a găsit soluții pentru problema câinilor comunitari.

În oraș se dorește înființarea unui adăpost pentru câinii comunitari. La sfârșitul săptămânii viceprimarul Daniel Tudor a efectuat o vizită la Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Olt, în vederea obținerii avizelor necesare funcționării noului adăpost pentru câini amenajat în satul Constantinești.

”Prin funcționarea acestui serviciu extrem de util comunității noastre, încercăm și sunt convins că vom reuși să protejăm siguranța și sănătatea cetățenilor din Scornicești, și, totodată, să oferim o șansă reală spre adopție a câinilor fără stăpân.
Pentru mulți, acesta este un subiect destul de sensibil, cu o componentă emoțională foarte puternică, fapt pentru care, în decursul timpului, am cerut cu insistența să fie tratat cu maximă seriozitate și responsabilitate, așa cum vă asigur că voi proceda în implementarea tuturor proiectelor propuse pentru dezvoltarea orașului nostru”, a postat pe pagina sa de socializare viceprimarul Daniel Tudor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Descoperă mai multe la Gazeta Publica

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura