Slatina, Vădăstrița, Izvoarele și Balș- primele cazuri de COVID 19 în școli

Îți recomandăm

Școala a început cu stângul, în Olt. Încă din prima zi de școală au fost raportate primele îmbolnăviri cu noul coronavirus din rândul cadrelor didactice.

S-a întâmplat în doua școli din Slatina, și câte  una din Balș, Izvoarele și Vădăstrița. La aceasta din urmă, profesorul infectat a revenit în activitate după data de 1 septembrie, ulterior fiind depistat pozitiv. Acesta intrat în contact  cu ceilalți colegi astfel că, pentru această școală se impune aplicarea scenariului roșu.

” În acest moment DSP ne-a raportat cinci cazuri de cadre didactice infectate cu noul coronavirus. La școala din Vădăstrița s-a impus codul roșu, urm-nd să se ia o decizie și în aczul celor lalte”, a spus Victor Iacobescu, inspector general ISJ Olt .

În Slatina au fost depistați pozitiv câte un cadru didactic de la Liceul Teoretic ”Nicolae Titulescu”- un profesor de muzică, și la școala ”Nicolae Iorga”.

Totodata și un alt cadru didactic de la un liceu din Balș a fost depistat pozitiv. În urma anchetelor epidemiologice , se pare că, aceștia  nu au intrat în contact cu ceilalți colegi.

Pentru cele patru școli , astăzi , Comitetul Județean pentru Situații de Urgență va lua o decizie.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Paul Stănescu spune că Sorin Grindeanu ar trebui să fie următorul premier desemnat

Fostul secretar general al PSD Paul Stănescu consideră că Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier,...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img