CUM POȚI PUNE MÂNA PE 5 SALARII MINIME. STATUL LE OFERĂ ROMÂNILOR, ÎN BAZA UNOR CERINȚE BINE STABILITE

Îți recomandăm

Vești bune pentru români! Guvernul a luat o decizie importantă joi, în cadrul unei ședințe. Se vor acorda vouchere în limita a cinci salarii minime pentru o categorie de persoane vulnerabile. Iată cine va putea beneficia de bani.

Guvernul a luat o decizie importantă în ședința de joi. Victimele infracțiunilor au posibilitatea de a solicita un avans din compensația financiară sub formă de vouchere, pentru a acoperi nevoile urgente. Această măsură le permite persoanelor vulnerabile să primească asistență imediată într-un moment dificil al vieții lor.

Potrivit hotărârii aprobate, suma acordată sub formă de vouchere poate fi echivalentă cu cinci salarii de bază minime brute pe țară.

Guvernul a stabilit că voucherele vor fi eliberate într-un termen de cel mult 72 de ore de la aprobarea cererii.

„De asemenea, se operaţionalizează prevederile Legii nr. 230/2022 de consolidare a Agenţiei Naţionale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI), prin care a fost instituit Mecanismul naţional de susţinere a prevenirii criminalităţii, un fond care reutilizează în interes social activele confiscate în cadrul procesului penal”, se arată în comunicatul Guvernului.

Cine va aloca sumele pentru victimele infracţiunilor

Resursele financiare necesare pentru a acoperi costurile destinate victimelor infracțiunilor vor fi acordate de Ministerul Justiției.

Prin această investiție autorităţile vor să îi asigure pe românii care fac parte din categoria respectivă că vor beneficia de sprijinul necesar pentru a face față situaţiilor dificile.

Unitatea pentru Protecția Victimelor va fi responsabilă de coordonarea și supravegherea întregului proces, asigurându-se că toate etapele sunt respectate.

„Introducerea acestui mecanism de compensare, sub formă de vouchere, va contribui la simplificarea acoperirii nevoilor urgente ale victimelor, de tipul cheltuielilor de hrană, cazare, transport, medicamente şi materiale sanitare, precum şi materiale de igienă şi de uz personal”, a mai precizat Guvernul.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Olt: Bărbat monitorizat prin brățară electronică și ordin de protecție, după ce ar fi violat o tânără de 19 ani

O tânără de 19 ani a sesizat Poliția Olt în noaptea de 22 iunie 2026, acuzând că a fost...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img