Doi olteni au fost UCIȘI de gripă

Îți recomandăm

DSP Olt anunță primele decesuri din cauza gripei. Un bărbat și o femeie din olt au murit in urma infectarii cu virusul gripal.

Primul deces înregistrat anul acesta în Olt din cauza gripei a avut loc în data de 17 ianuarie, informează Direcția de Sănătate Publică (DSP).

Este vorba de un bărbat în vârstă de 70 de ani, din mediul rural, nevaccinat antigripal. El suferea de mai multe boli

Al doilea deces a avut loc ieri, 22 ianuarie, fiind vorba de o femeie de 83 de ani, din mediul urban, de asemenea, cu comorbidități.

Totodată, a crescut și numărul de infecții respiratorii acute- 1084, 27 de oameni având nevoie de îngrijiri medicale în spital, 370 de pneumonii, cu 71 de internări în spitale, și 10 cazuri de gripă, la opt persoane de sex masculin și două de sex feminin, trei din mediul urban și șapte din mediul rural, pacienți cu vârste între opt și 77 de ani.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Joi, 25 Iunie, ședința ordinară a Consiliului Județean Olt

Consiliul Județean Olt se reunește joi, 25 Iunie 2026, în ședință ordinară, începând cu ora 11:00. Întâlnirea are loc...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img