Alertă la Slatina. Au suna alarmele aeriene

Îți recomandăm

IGSU a anunțat că miercuri are loc un exercițiu de alarmare publică. Astfel, la ora 10.00, sirenele de alarmare publică vor fi acționate din nou în toate județele țării.

Astăzi, în intervalul orar 10.00-11.00, va avea loc exercițiul de alarmare publică, „MIERCUREA ALARMELOR”, cu scopul de a verifica funcționarea sirenelor pe întreg teritoriul național, prin acționarea acestora în zona de competență a inspectoratelor pentru situații de urgență județene/București-Ilfov.

Astfel, sirenele din țară vor emite semnalul „Alarmă la dezastre”, care presupune iminența producerii unor calamități cu impact major asupra comunităților.

Deși acționarea sirenelor poate genera disconfort în rândul cetățenilor, deprinderea modului de comportare si familiarizarea cu tipul urgentei anunțate sunt de un real folos într-o situație limită.

Recomandăm cetățenilor să rămână calmi și să urmărească informările inspectoratelor pentru situații de urgență.

În cazul unor situații reale, mai multe informații vor fi transmise prin intermediul mesajelor RO-ALERT, al aplicației DSU și altor surse și canale de informare ale structurilor pentru situații de urgență, precum și posturi radio și TV”, anunță IGSU.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Voineasa și Brebeni, în sărbătoare. Echipa PSD Olt, alături de comunitățile locale

Două dintre comunitățile reprezentative ale județului Olt au îmbrăcat haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână. Locuitorii din...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img