ULTIMA ORĂ – 12 români au fost uciși de coronavirus, în străinătate

Îți recomandăm

Grupul de Comunicare Strategică a publicat noul bilanț al pandemiei de coronavirus pentru românii din străinătate. Față de ultima comunicare au fost confirmate decesele pentru 12 români.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 1.963 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.247 în Italia, 560 în Spania, 28 în Franța, 30 în Germania, 69 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 87 de cetățeni români aflați în străinătate, 27 în Italia, 18 în Franța, 26 în Marea Britanie, 8 în Spania, 3 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția și unul în SUA, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 21 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 8 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Sindicatele din Educație ies în stradă și duc în Parlament peste 160.000 de semnături pentru schimbarea legilor

Federațiile sindicale din învățământ organizează joi un protest în fața Palatului Parlamentului, unde vor depune peste 160.000 de semnături strânse în sprijinul...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img