Incidența la nivelul județului Olt este de 1,16

Îți recomandăm

Grupul de Comunicare Strategică a raportat joi, 17 Decembrie, 107 cazuri noi, numărul infectărilor COVID urcând la 8668. Incidența la nivelul județului Olt este de 1,16. 

Pe teritoriul României au fost confirmate 577.446 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

477.139 de pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 13.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2020 (10:00) – 17.12.2020 (10:00) au fost raportate 107 decese (57 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.860. Dintre acestea, 1.297 sunt internate la ATI.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Vara începe în forță. ANM anunță temperaturi peste normal până în iulie. Estimări meteo pentru următoarele patru săptămâni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza pentru perioada 8 iunie - 6 iulie 2026, iar tendința este...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img