Cercetat pentru tentativă de vot multiplu

Îți recomandăm

vot multipluPolițiștii  cercetează un bărbat din Piatra-Olt, acuzat de tentativă de fraudă la vot, după ce acesta s-a prezentat la două secții de votare de pe raza județului.

Duminică, la ora 17.30, polițiștii au fost sesizați despre faptul că la Secţia de Votare nr. 103, satul Criva de Jos, din orașul Piatra-Olt, o persoană a încercat să-şi exercite dreptul la vot în două rânduri.

 „În urma verificărilor efectuate, a fost identificat un bărbat de 60 ani, din oraşul Piatra-Olt, care s-a prezentat la  Secţia de Votare nr. 103 Criva, cu intenţia de a vota. În momentul scanării actului de identitate, aplicaţia SIMPV a semnalat faptul că acestaşi-a exercitat dreptul la vot la Secţia de Votare nr. 37, din municipiul  Slatina.”, declară Cristian Grigorescu, purtătorul de cuvânt al IPJ Olt.

Bărbatul este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de fraudă la vot.

Ieri, la primul tur al alegerilor prezidențiale, polițiștii din Olt au intervenit la 11  incidente electorale, fiind întocmite 2 dosare penale și 3 amenzi -două în valoare de 1500 de lei și una în valoare de 500 de lei.

{module GAdsense articol}

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Doi ani de tăcere după moartea lui Flavius Magraon: dosarul care zace în sertarele Parchetului

Au trecut doi ani de la moartea lui Flavius Magraon, iar întrebările care au cutremurat atunci o comunitate întreagă...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img