Cadre didactice din patru instituții de învățământ din Slatina au dat o lecție de ecologie atât elevilor lor, dar și tuturor. Cadre didactice de la Grădinița cu Program Prelungit Nr.1 Slatina, GPP „Ion Creanga” Slatina, Școala ”George Poboran” și Școala Gimnazială ”Ștefan Protopopescu” în parteneriat cu Apele Române Olt, Romsilva-Direcția Silvica Olt, Garda de Mediu Olt, Agentia pentru Protecția Mediului Olt, S.C.Salubris S.A, au ecologizat malul stâng al Oltului în zona Minicipiului Slatina, de la Centrul de Agrement până la Staţia de Epurare, pe o lungime de 3km.
Acțiunea face parte din campania ”Curățăm România”, un partenerita inte instituțiile școlare și alte instituții. De altfel partener al campaniei este și Inspectoratul Județean Școlar Olt.
”Parteneriatul “Curăţăm România” a fost conceput şi va fi pus în practică cu scopul de a forma conştiinta participantilor cu privire la viitorul sumbru care ne asteaptă, dacă nu limităm factorii ce duc la dezechilibre naturale.
Parteneriatul urmăreşte implicarea profesorilor şi a comunitatii locale în acţiuni ecologice, dezvoltarea conştiinţei şi a conduitei ecologice bazate pe respectul faţă de natura şi protecţia mediului, transformarea comportamentelor cotidiene în stiluri de viaţă ecologice, economice, sănătoase şi durabile prin întreţinerea unui ambient curat, responsabilizarea pentru prevenirea poluării şi gestionarea resurselor fără a periclita echilibrul mediului şi sănătatea comunităţii” au subliniat organizatorii.









