Așa-numitul „plan național” de combatere a violenței în unitățile de învățământ preuniversitar este transpus într-o campanie de informare și un concurs de sloganuri pentru elevi. ATÂT!
Despre abuzuri, despre violență, nimeni nu pare să facă ceva concret. În unitățile școlare din județul nostru par o normalitate aceste fenomente extrem de grave. Cel mai recent caz a avut loc săptămâna aceasta când un părinte a sunat la 112 și a reclamat că fiul său de 12 ani a fost bătut de directoarea școlii din comuna Valea Mare. Din primele cercetări se pare că elevul ar fi fost agresat fizic și verbal de către cadrul didactic. La fața locului s-au deplasat polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 8 Perieți, care au întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de purtare abuzivă. Oamenii legii continuă cercetările pentru „dispunerea măsurilor legale”. Cazurile de agresiune a elevilor în școli se înmulțesc în județ. Situația din Olt nu este singulară. Numai în ultimele trei luni au fost semnalate și alte cazuri similare, în care cadrele didactice au avut comportamente nepotrivite la adresa celor mici. Școala rămâne un fel de arenă unde se reflectă restul neajunsurilor. Pentru mulți copii, școala a ajuns locul unde trebuie să ai gtijă nu la note, ci mai degrabă la cum să nu iei bătaie. Deci da, poate e cam enervant pentru unii, dar școala e locul unde violența fizică asupra copiilor apare marcată cu roșu cu un grad mare de creștere.










