FLORIN BARBU: „AU ÎNCEPUT LUCRĂRILE DE MODERNIZARE LA AMENJAREA SADOVA-CORABIA„

Îți recomandăm

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că au început lucrările de reabilitare la sistemul de irigații Sadova-Corabia. Investiția se ridică la 233 de milioane de lei.  Prin această inițiativă, zeci de mii de hectare de teren din județele Dolj și Olt vor beneficia de un sistem de irigații modern, contribuind la dezvoltarea agriculturii și la protejarea mediului înconjurător.

Se execută lucrări de reabilitare și investiții pe 20 de canale și în trei stații de pompare care vor aduce apa din Dunăre pentru irigarea a 28.000 de hectare din județul Dolj și 5.100 de hectare din județul Olt. Valoarea acestei investiții este de 233.000.000 de lei și se va finaliza în 2026. Este un proiect important, la care am lucrat încă din perioada când am condus Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare prin care combatem fenomenul de deșertificare din Lunca Dunării!” a declarat ministrul Agriculturii.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Slatina: circulația rutieră va fi restricționată pe Bulevardul Alexandru Ioan Cuza, pe tronsonul cuprins între Magazinul Oltul și Oficiul Poștal

În contextul desfășurării manifestărilor prilejuite de ”Zilele Municipiului Slatina”, circulația rutieră va fi restricționată pe bulevardul Alexandru Ioan Cuza,...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img