Burse 2025 îngheţate. De ce nu se indexează cu inflaţia, ca pensiile şi alocaţiile

Îți recomandăm

Bursele studenților rămân înghețate. De ce a decis Senatul să respingă creșterea burselor an de an.

Burse 2025. Indexarea burselor studențești a fost un vis frumos deoarece Senatul a respins proiectul. Doar pensiile și salariile sunt singurele venituri care vor crește la fiecare început de an conform ratei inflației. Sumele vor rămâne aceleași deși nu sunt în acord cu schimbările financiare actuale. Vorbim despre bursele pe care studenții de la universitățile de stat le primesc pentru a urma studiile.

Modificarea Legii 199/2023 a învățământului superior a fost respinsă de către Senat deoarece proiectul a fost respins definitiv la Senat, el și-a încheiat parcursul legislativ și nu va ajunge să se aplice.

Burse 2025 rămân înghețate. De ce a decis Senatul să respingă creșterea burselor an de an

Măsura propusă era aceea a obligării universităților să suplimenteze fondurile de burse cu sume provenite din venituri proprii, astfel încât să poată actualiza anual aceste stimulente pe care le acordă, în funcție de rata inflației.

Documentul ar fi modificat actuala prevedere, care stipulează faptul că ”instituțiile de învățământ superior pot suplimenta fondul de burse din venituri proprii”, în sensul transformării acestei opțiuni în obligativitate: ”instituțiile de învățământ superior au obligația de a suplimenta fondul de burse din venituri proprii (…) în funcție de rata inflației”.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Elevii de clasa a VI-a susțin marți proba la Limbă și comunicare din cadrul Evaluării Naționale

Elevii de clasa a VI-a susțin marți, 26 mai 2026, proba la Limbă și comunicare din cadrul Evaluării Naționale...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img