Inspectoratul Teritorial de Muncă Olt a desfăşurat, în perioada august -decembrie 2021, Campania Națională în vederea reducerii incidenţei muncii nedeclarate şi subdeclarate, în cadrul căreia a derulat şi acţiunea de informare ”VIITORUL TĂU INCEPE AZI. MERIŢI CA MUNCA TA SĂ FIE RECUNOSCUTĂ”.
Pornind de la obiectivul acţiunii de informare publică, respectiv creşterea gradului de conştientizare a lucrătorilor cu privire la consecinţele sociale şi economice negative pe care le generează atât munca nedeclarată, cunoscută sub denumirea de muncă „la negru”, cât şi munca subdeclarată, denumită muncă „la gri”, Inspecţia Muncii a elaborat două materiale informative, un afiş şi un pliant, cu informaţii utile pentru lucrători sau potenţiali lucrători, materiale care, pe durata derulării acţiunii, au fost distribuite de către inspectorii de muncă beneficiarilor demersului iniţiat de către Inspecţia Muncii.
Astfel, inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de muncă Olt au efectuat deplasări pe raza judeţului Prahova în zone consacrate ca având afluenţă de persoane: pieţe, târguri, centre comerciale, gări, autogări, staţii de transport în comun, lăcaşuri de cult şi au informat lucrătorii şi potenţialii lucrători cu privire la drepturile şi obligaţiile pe care aceştia le au în raport cu angajatorii şi cu privire la riscurile la care se expun atunci când acceptă să muncească „la negru” sau „la gri”.
”Având în vedere creșterea gradului de conștientizare a lucrătorilor cu privire la consecințele sociale și economice negative pe care le produce munca nedeclarată și munca subdeclarată, la drepturile și obligațiile pe care le au aceștia, cât și la riscurile la care se expun atunci când acceptă să muncească ,,la negru,, sau ,,la gri,, ,Inspectoratul Teritorial de Muncă Olt a desfășurat în cadrul ,,Campaniei Naționale în vederea reducerii incidenței muncii nedeclarate și subdeclarate,, , Acțiunea de informare : ,, Viitorul tău începe azi. Meriți ca munca ta să fie recunoscută.,,
Pentru ca mesajul acțiunii să ajungă la un număr cât mai mare de beneficiari, inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Olt, au efectuat, începând cu luna noiembrie 2021, următoarele acțiuni:
- comunicarea informațiilor utile pe site-ul inspectoratului;
- tipărirea de materiale informative;
- afișarea acestor materiale la avizierul inspectoratului;
- distribuirea materialelor informative în timpul acțiunilor de control efectuate;
- distribuirea materialelor informative în locurile cu afluență mare de persoane, respectiv în gări, autogări, stații de transport în comun, piețe, târguri, precum și distribuirea acestora în cadrul primăriilor”, se arată în comunicatul emis de ITM Olt.










