Legile Educației. Educatoarele din grădinițe vor avea nevoie de studii superioare

Îți recomandăm

Educatoarele din grădinițe vor avea nevoie de studii superioare, cu specializarea „Educație timpurie”, pentru a se licenția în învățământ, după cum prevede proiectul Legii învățământului superior.

Examenul de definitivat va fi înlocuit cu licențierea în cariera didactică, conform proiectelor de legi ale educației. Spre deosebire de varianta inițială, proiectul Deca conține modificări ce vizează cadrele didactice din grădinițe și școli.

Niciun oficial din Ministerul Educației nu a adus în atenție că educatoarele vor avea nevoie de studii superioare pentru licențierea în cariera didactică. Pentru educatoare, condiționarea licențierii cu studiile superioare se găsește în proiectul legii învățământului superior, fără să se facă vreo referire în proiectul legii învățământului preuniversitar.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Apă cu porția în Dolj. Comuna în care oamenii primesc apă din rețea doar opt ore pe zi. Ce riscă cei care depășesc 5mc/persoană...

Apă cu porția, în Dolj, odată cu creșterea temperaturilor. În comuna Ghercești, de exemplu, oamenii au apă de la...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img