Oltenii care nu respectă măsurile de protecție individuală sunt buni de plată

Îți recomandăm


În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au desfășurat în județul Olt, în sistem integrat, noi acţiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe şi târguri, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind limitarea și prevenirea răspândirii virusului SARS-CoV-2. În urma misiunilor, zeci de olteni au fost amendați pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală.

” Astfel, în ultimele 24 de ore, au fost desfăşurate în sistem integrat, noi acţiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe şi târguri, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind limitarea și prevenirea răspândirii virusului Sars-Cov-2. Totodată, au fost legitimate aproximativ 340 de persoane. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 46 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.500 de lei, pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală. Recomandăm tuturor cetăţenilor să păstreze distanțarea fizică, să poarte masca de protecție în toate spațiile unde este obligatoriu, precum şi în mijloacele de transport în comun și să nu se expună la riscuri”, a declarat Cristian Grigorescu, purtător de cuvânt al IPJ Olt.

La activităţile de verificare desfășurate au participat 190 de forţe de ordine, fiind verificate 58 de societăți comerciale, precum şi 64 de mijloace de transport persoane.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Balș: Serviciul de alimentare cu apă este oprit în zonele „Monument”, „Turnuri”, „Teiș” și str. Nicolae Bălcescu

Reprezentanții Companiei de Apă Olt au anunțat că serviciul de alimentare cu apă este oprit în zonele „Monument”, „Turnuri”,...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img