Patriarhia Română, după imaginile SCANDALOASE din spațiile publicitare stradale din București și Iași: ‘O ofensă adusă categoriei atât de onorabile a medicilor’

Îți recomandăm

În ultimele zile, în București și Iași, pe panourile publicitare stradale, au apărut mai multe imagini așa-zise ”icoane cu medici”, în care sunt schițați medici cu stetoscop și mască medicală, cu două sau patru mâini, copiate după modelul icoanelor ortodoxe Pantocrator.

Patriarhia Română consideră că ”este vorba despre o ridicolă campanie de promovare a unei viziuni distopice” și care profită de situația epidemică fără precedent în care se află România, dar și întregul mapamond. Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, a precizat, pentru STIRIPESURSE.RO că este ”o încercare penibilă situată sub semnul gros al prostului gust hrănit bulimic de incultură și de o ideologie hidoasă care nu știe decât să caricaturizeze creștinismul” și care are ca rezultat acela de a aduce o ofensă ”categoriei profesionale atât de onorabile a medicilor”.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Anunț public Teslui

Comuna TESLUI se alătură proiectului național SCI2000Primăria comunei TESLUI, judetul Olt a lansat oficial echipa comunitară integrată în cadrul...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img