Primăria Movileni, amendată de Garda de Mediu

Îți recomandăm

O altă primărie a fost amendată de Garda de Mediu, în ultimele trei săptămâni.

”Urmare sesizărilor adresate în mediul online prin care se reclama abandonarea de deşeuri pe raza localitaţii Movileni, Comisariatul Judeţean Olt al Garzii Naţionale de Mediu a verificat aspectele semnalate constatând depozitări necontrolate de deşeuri animaliere, construcţii, materiale vegetale, plastic, diverse obiecte de uz casnic, pe teren, domeniu public, situat în capătul străzii Rozelor, sat Movileni, comuna Movileni.Primaria comunei Movileni nu a încheiat contract cu un operator autorizat în vederea colectării, valorificării, transportului, neutralizării și eliminării finale a deșurilor, inclusiv a deșeurilor menajere”, au anunțat reprezentanții Gărzii de Mediu Olt.

Pe lângă faptul că autoritățile locale vor trebui să curețe ternul, trebuie să și plătească o amendă.

”Pentru nerespectarea obligaţiei de a asigura şi răspunde pentru colectarea separată, transportul, neutralizarea, valorificarea şi eliminarea finală a deşeurilor, inclusiv a deseurilor menajere periculoase, potrivit prevederilor legale în vigoare, fapta care a condus la depozitari necontrolate pe teren domeniu public, pe raza localitatii Movileni, a fost sancţionata autoritatea administraţiei publice locale Movileni cu amenda contravenţionala in valoare de 15.000 lei Comisariatul Judeţean Olt al GNM a impus Autoritaţii Administraţiei Publice Movileni sa salubrizeze terenul afectat de depozitarile necontrolate de deşeuri si sa incheie contract cu un operator autorizat in vederea colectarii, transportului, neutralizarii, valorificarii si eliminarea finala a deşeurilor, inclusiv a deseurilor menajere periculoase cat si demararea procedurilor pentru implementarea sistemului de colectare selectiva a deşeurilor generate la nivelul populaţiei, masuri cu termen de realizare 06.11.2020”, a completat aceeași sursă

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Biletul de metrou nu se scumpește, decizia de majorare a fost retrasă. Prețul anunțat de ministrul Radu Miruță

Tarifele la metrou nu vor fi majorate de la 1 iulie și nici în perioada următoare, după ce ordinul...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img