Stadiul lucrărilor de la podul peste Olt de pe Drumul Expres Craiova-Pitești

Îți recomandăm

Noi imagini cu stadiul lucrărilor pe tronsonul 2 al drumului expres Criova-Piteşti au fost date publicităţii, „vedeta“ fiind podul peste râul Olt, din apropiere de Slatina.

Imaginile surprind stadiul foarte avansat al lucrărilor la podul din zona Milcov, unde se lucrează intens, ca, de altfel, pe toate tronsoanele atribuite constructorului UMB Spedition.  Traversarea râului Olt presupune construcţia unui pod de aproximativ 1.700 m, lucrarea fiind una deosebit de complexă care a necesitat desecarea unui lac din apropiere. Podul construit la kilometrul 43 al Drumului Expres Craiova-Piteşti va fi al doilea cel mai lung din ţară. 

,,Au fost montate toate grinzile de beton, s-au montat toate tablierele metalice, se execută lucrări de montare a elementelor prefabricate, se execută lucrări la placa de suprabetonare. Podul în câteva cifre: 1720 de metri lungime totală,38 de deschideri,304 grinzi de beton, lungimea unei grinzi de beton este de 40 de metri, greutatea unei grinzi este de 82 de tone, 3 deschideri cu suprastructură din tablier metalic, greutatea tablierului de pe deschiderea centrală, pe o cale, depășește 175 de tone, greutatea totală a ansamblului, macara+tablier metalic, depășește 1000 de tone. grinzile de beton și prefabricatele au fost realizate în totalitate în fabrica de grinzi, amplasată în organizarea de șantier,, au anunțat reprezentanții DRDP Craiova.

În doar câteva ore de la postare, noile imagini au adunat deja peste 4.000 vizionări şi zeci de comentarii şi aprecieri. 

Tot tronsonul 2 Balş – Slatina, care include şi cele două centuri de ocolire ale oraşelor Balş şi Slatina are aproape 40 km şi este împărţit în două loturi:  Balş-Piatra Olt – 18,5 km şi Piatra Olt-Slatina – 21,35 km. Lucrările pe acest tronson au început în mai 2019 şi se estimează că la sfârşitul anului 2021 vor fi finalizate. Valoarea contractului pentru tronsonul 2 este de 1,45 miliarde lei, fără TVA.

Drumul Expres Craiova-Piteşti, promis oltenilor de peste un deceniu şi cerut insistent de investitorii din zonă, în special de Ford, care are o fabrică la Craiova, are 121 km şi este împărţit în patru loturi. 

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Vreme instabilă în weekend: ploi torențiale, descărcări electrice și risc izolat de grindină

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță o perioadă cu vreme instabilă în mare parte a țării, cu averse, descărcări...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img