Vacanța elevilor ar putea fi mai lungă de două săptămâni

Îți recomandăm

Noile restricții pe care le pregătesc autoritățile vor fi evaluate după două-trei săptămâni pentru a vedea eficiența pe care au avut-o și dacă este cumva nevoie de menținerea lor sau chiar de o înăsprire. Așa de pildă, vacanța elevilor, care este propusă pentru o perioadă de două săptămâni, dacă nu va produce efecte pozitive, ar putea fi prelungită, a declarat ministrul interimar al sănătății, Cseke Attila.

„Dacă nu se produce un efect în sensul pozitiv, pe acest segment, există toată posibilitatea de a prelungi această măsură”, a declarat Cseke Attila, referindu-se la vacanța în care intră școlile.

El a explicat că efectul măsurilor se vede după cel puțin 10-14 zile. „Atunci poți să vezi dacă efectul a fost semnificativ sau mai puțin semnificativ și atunci anumite măsuri pot fi înăsprite, dacă nu sunt îndestulătoare, sau unele măsuri pot fi prelungite”, a spus Cseke Attila.

Ministrul interimar al sănătății a spus că este de acord cu ideea sancțiunilor, în cazul nerespectării restricțiilor. „La noi problema, de multe ori, nu e calitatea legii, e problema de aplicare a legii și de sancționare a celor care încalcă legea”, a recunoscut ministrul. El a explicat însă că sancțiunile nu se pot impune decât prin lege, în Parlament.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Grindeanu este optimist și avansează data de 15 august pentru rezolvarea blocajului guvernamental

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, susţine că este optimist că, până la finalul lunii august, România va avea un guvern...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img