Violeta Alexandru, după ce UN MILION de români au rămas fără loc de muncă

Îți recomandăm

Anunț categoric făcut de ministrul Muncii, după ce un milion de români au rămas fără loc de muncă. Creşterea cuantumului indemnizaţiei de şomaj nu este o măsură prioritară, pentru că persoanele care îşi pierd locul de muncă au nevoie mai degrabă de recalificare imediată, a transmis pe Facebook ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale.

„Astăzi, când sunt întrebată despre creşterea cuantumului indemnizaţiei de şomaj, spun că nu ar fi prima prioritate. Ştiu că este nevoie de sprijin pentru cei care şi-au pierdut locul de muncă, dar sunt tentată să îi ajut să fie cât mai puţin dependenţi de indemnizaţia de şomaj. Mai degrabă, aş susţine recalificarea lor imediată, i-aş susţine cu tot ceea ce trebuie pentru a-şi găsi, în cel mai scurt timp, un loc de muncă. Oamenii trebuie să fie în activitate”, a notat Violeta Alexandru.

Reacţia ministrului Muncii survine în contextul în care reprezentanţii Blocului Naţional Sindical au abordat subiectul creşterii indemnizaţiei de şomaj în cadrul întrevederii de miercuri avute cu conducerea Guvernului.

În reacţia sa de pe reţeaua socială, ministrul Muncii a solicitat sindicatelor să susţină abordarea prin care propune mutarea priorităţii de pe majorarea indemnizaţiei de şomaj pe recalificarea persoanelor care îşi pierd locul de muncă.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a anunțat calendarul de plată pentru alocațiile de stat și indemnizațiile de creștere a copilului aferente lunii...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img