Sala de spectacole a Centrului Cultural „Eugen Ionescu” Slatina a găzduit a opta ediții a „Galei Laureaților” organizată anul acesta de Primăria și Consiliul Local Slatina cu prilejul împlinirii a 656 de ani de atestare documentară urbei.

Sala a fost neîncăpătoare. Primarul Emil Moț a fost gazda evenimentului. Cei doi viceprimari, Gigi Vîlceleanu și Alexandru Berechet au ajutat și ei la oferirea diplomelor. S-au acordat cinci titluri de cetățean de onoare, distincții de personalitatea anului și diplome de merit pentru instituțiile publice și societățile care au dus la dezvoltarea urbei în ultimul an, dar și altor persoane fizice care au dus numele municipiului Slatina pe cele mai înalte culmi în diverse domenii de activitate.
CINCI personalități vor primi titlul de „Cetățean de onoare al municipiului Slatina”
- Domnului Arhitect Severică Mitrache – pentru întreaga activitate arhitecturală din
municipiul Slatina și pentru implicarea în construirea noului sediu al Judecătoriei
Slatina, Casa Fântâneanu, amenajarea secției de istorie și cultură slătineană din
cadrul Muzeului Județean Olt și a Complexului Sportiv 1 Mai Slatina; - Domnului Doctor Berteșteanu Șerban Vifor Gabriel – pentru activitatea sa în
domeniu medical, doctor în științe medicale specializat pe chirurgie oncologică
cervico facială participând la peste 6.000 de intervenții medicale; - Domnului Profesor Marius Perianu – pentru întreaga sa activitate didactică fiind
coordonatorul lotului Olimpic de juniori la Matematică al României, Leader și
Deputy Leader în cadrul Olimpiadelor Balcanice de Matematică desfășurate în
Albania și Turcia; - Domnului Doctor David Ion – premiul acordat pentru întreaga carieră în medicină
– cardiologie, pentru profesionalismul, dedicarea și implicarea în activitatea
medicală desfășurată la nivelul municipiului Slatina. - Domnului Profesor Voinescu Constantin – pentru aportul cultural adus societății
noastre publicând frecvent proză în presa literară.

Evenimentul a fost prezentat de actrița Monica Davidescu, îndrăgitul interpret de muzică pop Aurelian Temișan, a fost responsabil cu voia bună și a cântat melodii cunoscute din repertoriul său, dar și cover-uri.
„Dragi slătineni. Evenimentul „Gala Laureaților”, ediția a VIII-a, a fost încheiată triumfal prin „Gala Superlativelor”, unde am premiat entități valoroase, persoane fizice și asociații culturale. Cu bucurie, am conferit titluri prestigioase de „Personalitatea Anului” în diverse domenii, recunoscând excelența în contribuții notabile. Am acordat cu cinste distincția de „Cetățean de Onoare al municipiului Slatina” către 5 personalități remarcabile. Cu toții au contribuit semnificativ la prestigiul orașului, aducând recunoaștere atât la nivel național, cât și internațional. Mulțumesc tuturor! Slatina se mândrește cu voi!”, a spus edilul la finalul evenimentului.

În sală, printre alte câteva zeci de oaspeți de seamă ai organizatorilor, s-au numărat Cosmin Floreanu, subprefect al județului Olt, Marius Oprescu, președintele Consiliului Județean Olt, Virgil Delureanu și Ionuț Ivan, vicepreședinți ai CJ Olt, dar și șefi ai mai multor instuții publice.










