TRAGEDIE PE STRADA DEPOZITELOR: TÂNĂR DE 19 ANI, UCIS ÎN TIMP CE DIRIJA TRAFICUL

Îți recomandăm

Un nou accident rutier cu final tragic zguduie comunitatea din Slatina. Un tânăr de doar 19 ani și-a pierdut viața, vineri după-amiază, după ce a fost lovit de un vehicul de mare tonaj chiar în timp ce se afla pe partea carosabilă pentru a dirija circulația.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Olt, accidentul s-a produs în jurul orei 17:00, pe strada Depozitelor, în urma unui apel la 112 care anunța producerea unui eveniment rutier grav. La fața locului au intervenit de urgență polițiștii Biroului Rutier Slatina, care au demarat imediat cercetările. Din primele verificări, oamenii legii au stabilit că un bărbat în vârstă de 53 de ani, din comuna Schitu, aflat la volanul unui vehicul de mare tonaj, ar fi acroșat victima — un tânăr din comuna Grădinile.

Primele date indică faptul că victima se afla pe carosabil pentru a dirija traficul în momentul impactului, însă circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei. Impactul a fost devastator. Din păcate, echipajele medicale sosite la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața tânărului, fiind declarat decesul acestuia.

Șoferul autocamionului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, eliminând astfel suspiciunea consumului de alcool. Cazul este investigat în cadrul unui dosar penal deschis pentru ucidere din culpă, dar și pentru nerespectarea și neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă — un aspect care ridică semne de întrebare serioase privind condițiile în care victima își desfășura activitatea.

Ancheta continuă, iar polițiștii urmează să stabilească cu exactitate toate împrejurările în care s-a produs tragedia. Moartea fulgerătoare a tânărului readuce în atenție riscurile majore la care sunt expuși cei care lucrează în proximitatea traficului rutier, dar și importanța respectării stricte a normelor de siguranță. Comunitatea locală este profund marcată de această pierdere, iar întrebările rămân, deocamdată, fără răspuns.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

O fetiță de aproape doi ani a murit după ce a înghițit bile magnetice dintr-o jucărie

O tragedie fără de margini a avut loc în Constanța, unde o fetiță de nici doi ani a murit după ce a...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img