În această perioadă când ieşitul pe stradă ne este limitat, autorităţile din Corabia au găsit o soluţie salvatoare pentru producătorii din zonă şi anume comerţul online. De curând, purtătorul de cuvânt al primăriei Corabia, Dan Olteanu, a făcut publică o pagină de facebook unde comercianţii îşi pot prezenta ofertele de legume şi fructe, şi unde pot primi comenzi. Pagina cu pricina se intitulează „APROZAR ONLINE CORABIA” şi are următoarea descriere:
„Această pagină vine în sprijinul producătorilor locali din zona oraşului Corabia, este o iniţiativă care vine în sprijinul fermierilor care au produse și le pot comercializa sau livra în condiții igienico-sanitare. Aici puteţi să postaţi oferta dumneavoastră însoţita de un număr de telefon sau de o adresa unde puteţi fi găsiţi de către cumpărătorii. Puteţi face şi livrări la domiciliu atunci când veţi fi solicitaţi.
Dacă ești sau cunoști un producător local de legume,fructe, zarzavaturi (sau alte produse alimentare ambalate) care nu are unde să își vândă produsele, acest mesaj este pentru tine.
Este momentul sa ne unim forțele. Sa ne întrebăm, fiecare dintre noi: ce am eu de oferit în aceasta situație? Cum pot să îmi ajut comunitatea? Sunt vremurile în care ne întoarcem către comunitate, cu solidaritate, pentru sprijin.
Cu toții avem nevoie ca producătorii locali să treacă cu bine peste această perioadă.
Ne dorim să avem mereu acces la fructe si legume proaspete, romanești.
Aşteptăm să postaţi ofertele dumneavoastră pe această pagina dar şi cererile celor care doresc sa cumpere!
Vă mulţumim!”.









