Pompierii olteni au fost în exercițiu

Îți recomandăm

Pompierii olteni au participat la un nou exercițiu. Acesta a avut loc pe platforma industrială iar scenariul a fost unul cu victime.

”Pompierii Detașamentului Slatina au desfășurat, joi, 07 noiembrie, un exercițiu cu forțe în teren, la un operator de pe platforma industrială a municipiului Slatina, cu obiect de activitate producerea sârmei din oțel. Conform scenariului, la o încăpere aflată într-o hală, s-a produs un incendiu, care a generat o cantitate mare de fum. Până la sosirea echipajelor profesioniste, personalul cu atribuții de prevenire și stingere a incendiilor de pe locul de muncă a procedat la oprirea echipamentelor și evacuarea tuturor persoanelor aflate în clădire. Detașamentul Slatina a angrenat pentru acest exercițiu o autospecială de stingere, o autospecială pentru intervenție la înălțime și un echipaj SMURD. Subunitățile de intervenție desfășoară lunar astfel de exerciții, pentru antrenarea structurilor operative”, au anunțat reprezentanții ISU Olt.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Cod galben de căldură în aproape toată țara. Temperaturile urcă până la 35 de grade, iar disconfortul termic se accentuează

Aproape întreg teritoriul României este vizat joi de o avertizare cod galben emisă de meteorologi, pe fondul unui val de temperaturi neobișnuit de...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img