Câte cazuri de COVID-19 sunt în Olt?

Îți recomandăm

La nivelul judeţului Olt au fost confirmate 42 de cazuri de COVID-19.

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 2.244 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 180 de persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Până astăzi, 1 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 12.567 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 4.328 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 726 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea și Călărași, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 327 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 249 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.060 de persoane. Alte 20.886 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 183.688 teste.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Latină aduce Medalia de Bronz, la Colegiul Național ”Radu Greceanu” Slatina

Limba Latină aduce o medalie de Bronz în palmaresul Colegiului Național ”Radu Greceanu” din municipiul Slatina. Performanța a fost...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img