„Timpul trece, leafa merge!” Se taie salariile „nesimţite”

Îți recomandăm

Salariul de bază pentru senatori și deputați în România este de 18.720 de lei brut pe lună. Cei care ocupă funcții de lideri de grup beneficiază de o suplimentare de aproximativ 2.000 de lei. Președinții celor două Camere ale Parlamentului au cele mai mari salarii, în jur de 24.000 de lei brut pe lună, echivalentul a peste 13.000 de lei net.

Parlamentarii  care fac grevă vor pierde la salariu. „Noul slogan al AUR + POT? «Timpul trece, leafa merge». Așa-zișii «reprezentanți ai poporului» au găsit un truc: sub pretextul grevei parlamentare, își înregistrează prezența pe holuri, ca să-și ia totuși leafa liniștiți. Dar nu le mai merge”, scrie pe Facebook Raluca Turcan.

Ea arată că, împreună cu colegii din PNL, va propune modificarea Regulamentului Camerei Deputaților: „parlamentarii să fie pontați doar pentru munca reală din plen și comisii, în funcție de prezență și de voturile date, nu pentru o cartelă înregistrată și fuga la tik-tok-uri și reel-uri”.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Florin Barbu: ”Despăgubiri de 15 milioane de euro pentru fermierii români afectați de seceta din anul 2025”

Statele membre ale Uniunii Europene au aprobat propunerea Comisiei Europene de a mobiliza peste 56 de milioane de euro...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img