Tensiuni la vârful administrației locale din Slatina, după ce premierul Ilie Bolojan a anunțat suspendarea fondurilor din Programul „Anghel Saligny”. Măsura, care blochează mai multe proiecte administrative importante, l-a determinat pe primarul Mario De Mezzo să intervină în direct la mai multe posturi de televiziune naționale.
Vizibil afectat de decizia venită pe linie de partid, edilul a transmis un mesaj categoric, cu ton de manifest, subliniind că mandatul său este dedicat exclusiv slătinenilor:
Mario De Mezzo: „Eu am fost ales de slătineni să îi conduc și să mă lupt pentru ei cu oricine este nevoie… Dacă este nevoie, mă lupt cu Bolojan. Dacă este nevoie, mă lupt cu Nicușor Dan, căruia i-am câștigat turul doi la Slatina. Și dacă este nevoie, mă lupt și cu Grindeanu. Eu merg la război cu oricine pentru Slatina și pentru slătineni. Nu este normal să ne fie tăiate fondurile, iar noi să mergem acasă și să punem lacătul pe oraș, pe Slatina.”
Declarația primarului reflectă revolta administrației locale, care vede în această măsură nu doar o frână în dezvoltarea orașului, ci și un semnal de pericol pentru continuitatea proiectelor deja începute.










