Temperaturile ridicate și ploile din ultimele zile au favorizat apariția timpurie a căpușelor în parcuri și zone cu vegetație abundentă. Medicii avertizează că aceste insecte pot transmite boala Lyme și recomandă măsuri stricte de prevenție.
”De la începutul anului 2025 pana in prezent, la nivelul jud. Olt, 184 persoane s-au prezentat in Serviciile Specializate ale S.J.U. Slatina ( 143 ) si Spitalului Municipal Caracal ( 41 ) cu înțepături provocate de căpușe”, anunță DSP Olt.
Totodată, medicii recomandă oltenilor să evite zonele cu iarba si arbusti, paduri, in care expunerea la capuse este foarte mare; In situatia in care exista acest risc de expunere, se recomanda purtarea unor haine deschise la culoare, pentru a face cat mai usor vizibile insectele, inclusiv capusele; Se recomanda aplicare de spray-uri impotriva insectelor; Se recomanda verificarea atenta a hainelor, bagajelor si a corpului, la intoarcerea din drumetii; Se recomanda verificarea si protejarea si a animalelor de companie cu produse recomandate de medicul veterinar, impotriva insectelor, inclusiv a capuselor.
Cresterea numarului de imbolnaviri transmise prin capuse este favorizata de schimbarile climatice ( fluctuatii de temperatura, precipitatii abundente ) si vegetatie.
Avand in vedere atentionarile meteorologice privind cresterea temperaturilor, disconfortul termic ridicat, Directia de Sanatate Publica Olt recomanda populatiei urmatoarele masuri pentru prevenirea incidentelor: Evitaţi, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18 ( recomandam tuturor persoanelor varstnice, persoanelor cu afectiuni cronice, indiferent de varsta, copiilor sa evite iesirea pe perioada de canicula, doar daca situatia o impune ); Purtaţi pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise; Pe parcursul zilei faceţi duşuri calduţe, fără a vă şterge de apă; Beţi zilnic între 1,5 – 2 litri de lichide, fără a aştepta să apară senzaţia de sete. În perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă la fiecare 15 – 20 de minute. Consumaţi fructe şi legume proaspete (pepene galben, roşu, prune, castraveţi, roşii) deorece acestea conţin o mare cantitate de apă; o doză de iaurt produce aceeaşi hidratare ca şi un pahar de apă; Nu consumaţi alcool deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii; Evitaţi băuturile cu conţinut ridicat de cofeina (cafea, ceai, cola) sau de zahăr (sucuri racoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice; Evitaţi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, gradinarit, etc).










