O comună din Olt face paşi mari pentru dezvoltare. După ce au fost făcute investiții în învățământ, unitățile școlare au fost modernizare şi făcute la standarde europene, toate drumurile din satele componente vor fi asfaltate.
De fapt mai sunt doar 4 kilometri de asfaltat și toată comuna va avea drumurile puse la punct.
Proiectul este finanţat cu fonduri europene. Localnicii din comuna Vlădila vor avea în curând și sistem de canalizare, administraţia locală urmează să semneze un contract de finanţare pentru acest proiect. Potrivit celor spuse de primarul Marian Tocea, această investiţie va schimba faţa comunei dar și stilul de viață al cetățenilor. Primăria comunei Vlădila se ocupă de acest proiect din localitate, grație fondurilor pe care speră să le obțină prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. Drumuri asfaltate, utilităţi până la poarta cetăţeanului, instituţii care să arate civilizat şi locuri unde populaţia activă să îşi poată petrece timpul frumos şi sănătos fac parte din strategia prin care comuna Vlădila vrea să se dezvolte şi să atragă investiţii care să le facă oamenilor traiul mai bun.









