Bărbat din Osica de Sus, arestat după ce a încălcat în mod repetat un ordin de protecţie provizoriu

Îți recomandăm

Polițiștii olteni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 51 de ani, din Osica de Sus, care a încălcat în mod repetat un ordin de protecţie provizoriu.

Bărbatul este acuzat de violență în familie, amenințare, distrugere și nerespectarea ordinului de protecție provizoriu. 

Potrivit polițiștilor, în cursul zilei de duminică, un tânăr în vârstă de 26 de ani, din comuna Osica de Sus, a sesizat la 112  faptul că, în urma unui conflict spontan, ar fi fost agresat fizic și amenințat de către tatăl său.

Ulterior conflictului, tânărul nu a necesitat îngrijiri medicale, iar, pe numele bărbatului, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu. 

În aceeași zi, tânărul a sesizat, din nou, poliţia că tatăl său nu a respectat ordinul de protecție provizoriu, a distrus ușa de la casă și un geam și l-a amenințat cu acte de violență. 

Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar ulterior a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

„Cu această ocazie, polițiștii au emis, pe numele bărbatului, o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie, amenințare, distrugere și încălcarea de către persoana împotriva căreia a fost emis ordinul de protecţie provizoriu a oricăreia dintre măsurile dispuse, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Olt. La data de 08 noiembrie a.c., instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a bărbatului în vârstă de 51 de ani, pentru o perioadă de 30 de zile”, transmite IPJ Olt.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Lucrări ample de înfrumusețare și întreținere în tot orașul

Slatina continuă să se transforme, zi de zi, într-un oraș tot mai verde, mai curat și mai primitor. În...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img