Bărbat din Osica de Sus, prins la braconaj piscicol

Îți recomandăm

Jandarmii olteni au depistat un bărbat, din Osica de Sus, în timp ce pescuia comercial pe lacul de acumulare Drăgănești-Olt, folosind o barcă pneumatică și șapte plase de pescuit tip setcă în lungime totală de 560 metri. 
În uneltele folosite de bărbat a fost găsită cantitatea de 10 kg peşte, care a fost deversată în apa râului Olt.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că cel în cauză a pescuit cu unelte interzise la deținere și folosire (plase monofilament) și fără a deține autorizație de pescuit comercial. 
În cauză, s-au întocmit acte de sesizare sub aspectul săvârșirii a trei fapte de natură penală prevăzute de art. 64 din Ordonanţa de Urgenţă nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura.” transmite IJJ Olt.

Bunurile au fost ridicate și predate organelor de urmărire penală pentru continuarea verificărilor.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

CSM Slatina, alte două transferuri pentru noul sezon

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slatina au anunțat alte două nume care se vor alătura echipei de fotbal. Ștefan Gheoroae...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img