Ciolacu: Guvernul alocă 14,5 milioane lei pentru ca la începutul anului școlar să nu mai existe școli cu toalete în curte

Îți recomandăm

Guvernul alocă 14,5 milioane de lei pentru ca, la începutul noului an şcolar, în toamnă, să nu mai existe școli cu toalete în curte, a anunțat Marcel Ciolacu. Premierul a adăugat că mai sunt 175 de unități de învățământ în asemenea situaţie.

„Punem punct unei realități triste din educația românească. Alocăm 14,5 milioane de lei pentru ca, la începutul noului an școlar, în toamnă, să nu mai existe unități de învățământ cu toalete în curte”, a declarat  Ciolacu, la începutul ședinței de miercuri a Executivului. Mai sunt 175 de școli în asemenea situație.

„Nu putem vorbi cu adevărat de o «Românie Educată« fără a rezolva definitiv acest simbol al blocării în trecut”, a conchis prim-ministrul. 

sursa DIGI 24

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img