Un bărbat de 70 ani, cu deficiențe motorii, care plecase de la domiciliul său fără dispozitivele ortopedice cu ajutorul cărora se deplasa, a fost găsit, în scurt timp, de către echipele de căutare, cu ajutorul lui Daky, câinele polițist de urmă, pe un teren agricol din extravilanul comunei Dobroteasa, din județul Olt.
La data de 24 iunie a.c., în jurul orei 13:40, Inspectoratul de Poliție Județean Olt a fost sesizat, prin apel 112, despre faptul că un bărbat, în vârstă de 70 de ani, din comuna Dobroteasa, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit.
La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 11 Verguleasa, care, din primele verificări, au constatat faptul că un bărbat, în vârstă de 70 de ani, cu deficiențe motorii, a plecat de la domiciliul său fără dispozitivele ortopedice cu ajutorul cărora se deplasa și nu a mai revenit.
Imediat, au fost alcătuite echipe mixte de căutare, formate din polițiști, jandarmi, pompieri și voluntari, care au demarat verificările.
La scurt timp, în ajutorul echipelor de căutare, a sosit și Daky, câinele polițist de urmă, din cadrul Serviciului Criminalistic.










