Statele membre ale Uniunii Europene au aprobat propunerea Comisiei Europene de a mobiliza peste 56 de milioane de euro din rezerva agricolă pentru fermierii afectați de fenomene climatice extreme. Fermierii din România vor primi 14,8 milioane de euro, cei din Portugalia vor primi 30 de milioane de euro, iar Cipru va beneficia de 4,6 milioane de euro, Croația de 4,4 milioane de euro, iar Slovenia de 2,8 milioane de euro.
Anunțul a fost făcut de Florin Barbu, ministrul Agriculturii:
”Mă bucur că încă o solicitare de sprijin pentru fermierii noștri pe care am făcut-o către Comisia Europeană a primit aprobare – Despăgubiri de 15 milioane de euro pentru fermierii români afectați de seceta din anul 2025! Așa cum spuneam și în cadrul audierilor de astăzi din Parlament, în septembrie 2025, după ce m-am lovit de refuzul premierului Bolojan de a acorda sprijin pentru fermierii afectați de secetă (aproximativ 550.000 de ha), am transmis comisarului european o solicitare de sprijin. În ianuarie 2026, după ce au fost centralizate toate datele din teritoriu, am transmis Comisiei Europene toate informațiile necesare pentru acordarea sprijinului pentru fermierii noștri. Am spus-o si o repet: sprijinul pentru fermieri este obligatoriu, mai ales când trec prin perioade dificile. Iar datoria noastră, a oamenilor politici, este să ne asigurăm că folosim toate sursele de finanțare disponibile pentru a ne asigura că fermierii noștri își pot continua activitatea!” este mesajul ministrului Florin Barbu.










