Astăzi, 24 iunie, România sărbătorește Ziua Internațională a Iei, un simbol al identității și tradițiilor naționale. Data a fost aleasă pentru a coincide cu sărbătoarea Sânzienelor și ziua Sfântului Ioan Botezătorul, oferind un prilej de reflecție asupra valorilor creștine și culturale ale poporului român.
Cu acest prilej, liberalul Gigel Știrbu a transmis următorul mesaj:
”Astăzi celebrăm ia românească, un simbol al tradițiilor noastre, al meșteșugului străvechi și al identității culturale a poporului român. În această zi, ia nu este doar o piesă de îmbrăcăminte, ci un mesaj al respectului față de rădăcinile noastre și un punct de legătură între generații. De la broderiile cu semnificații adânci, la modelele care vorbesc despre natură, viață și spiritualitate, ia este un element viu al patrimoniului nostru cultural. Este un simbol care a traversat secolele, fiind purtat cu mândrie și apreciat acum pe întreg globul. Astăzi, nu doar că celebrăm frumusețea tradițiilor noastre, dar reafirmăm și importanța păstrării lor în fața provocărilor globalizării. La mulți ani, Ia românească!” a transmis Știrbu.










