Ilie Bolojan, după summit-ul liderilor privind Ucraina: „Se va lucra la un plan comun european, cu sprijin din partea Statelor Unite. Vom creşte bugetele de apărare”

Îți recomandăm

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat duminică la Summitul liderilor privind Ucraina, organizat de Prim-ministrul Regatului Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Keir Starmer.

UPDATE. Preşedintele interimar Ilie Bolojan anunţă concluziile summitului de la Londra, el declarând că garanţiile de securitate acordate Ucrainei nu pot fi asigurate fără sprijin din partea SUA, iar reluarea dialogului dintre Ucraina şi SUA ar contribui la încheierea cât mai rapidă a conflictului. Bolojan a anunţat că s-a luat decizia menţinerii sprijinului militar pentru Ucraina şi se va avea în vedere creşterea bugetelor pentru apărare în perioada următoare. Liderii prezenţi la Summit au mai decis să continue consultările şi, până la sfârşitul săptămânii viitoare, să fie adoptate decizii în sensul celor stabilite.

Ilie Bolojan a făcut o scurtă declaraţie la finalul summit-ului: „Nu putem accepta un acord slab precum cel de la Minsk, pe care Rusia îl poate încălca cu uşurinţă. În schimb, orice acord trebuie să fie susţinut de putere. Fiecare naţiune trebuie să contribuie la asta în cel mai bun mod posibil, cu sprijin, dar toate asumându-şi responsabilitatea de a acţiona”, a declarat, duminică seara, premierul Starmer.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Anunț public Teslui

Comuna TESLUI se alătură proiectului național SCI2000Primăria comunei TESLUI, judetul Olt a lansat oficial echipa comunitară integrată în cadrul...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img