Marius Oprescu: ”Partidul Social-Democrat în Comitetul Politic Național a luat decizia de a-și asuma, într-un guvern minoritar, guvernarea, cu premier președintele partidului Sorin Grindeanu”

Îți recomandăm

Marius Oprescu, președintele PSD Olt și prim-vicepreşedinte al PSD, a anunțat că partidul din care face parte își asuma guvernarea cu Sorin Grindeanu ca premier.

Liderii social-democrați așteaptă acum susținerea partidelor de dreapta, PNL și UDMR, astfel încât marți cel târziu România să aibă un guvern funcțional:

Lucrurile stau în felul următor. În urma căderii guvernului Veștea în Parlamentul României, în urma consulturilor de la Cotroceni, Partidul Social-Democrat în Comitetul Politic Național a luat decizia de a-și asuma, într-un guvern minoritar, guvernarea, cu premier președintele partidului Sorin Grindeanu. Acum, confort declarațiilor publice făcute de anumite partide de dreapta PNL și UDMR, respectiv, așteptăm să voteze acest guvern minoritar. Mingea numai e la noi, în momentul de față. Noi am hotărât să ne asumăm această guvernare. Ei au promis public, când au ieșit de la consultările la Cotroceni, că vor vota acest guvern. Am înțeles că urmează să depună și un pact la Președinția României, în care vorbesc despre acest lucru și asuma anumite lucruri și, în același timp au anumite condiții. Și în urma acestui pact, sperăm ca mâine să avem desemnarea premierului de către președinte și luni sau marți, pentru că marți este ultima zi din sesiunea normală parlamentară, cel târziu marți să avem votarea guvernului și de a doua zi să avem un guvern funcțional cu toate drepturile depline.” a declarat Marius Oprescu.

Articolul precedent
Articolul următor
- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Joi, 25 Iunie, ședința ordinară a Consiliului Județean Olt

Consiliul Județean Olt se reunește joi, 25 Iunie 2026, în ședință ordinară, începând cu ora 11:00. Întâlnirea are loc...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img