Ministrul Barbu, întâlnire cu oficialii și reprezentanții celor mai puternice companii din Qatar și Emiratele Arabe Unite

Îți recomandăm

Vești bune pentru fermierii din România. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu a participat la întâlnirile cu oficialii și reprezentanții celor mai puternice companii din Qatar și Emiratele Arabe Unite în cadrul cărora a prezentat potențialul uriaș al agriculturii românești.

Totodată, Barbu a anunțat că țara va beneficia de investiții în procesarea materiei prime, fapt ce va crește valoarea produselor tradiționale românești.

România are nevoie de investiții în procesarea materiei prime pe care o obțin fermierii noștri! Numai așa vom crește valoarea produselor românești și vom echilibra balanța comercială. Am prezentat potențialul uriaș al agriculturii românești în cadrul întâlnirilor pe care le-am avut în ultimele două zile cu oficialii și reprezentanții celor mai puternice companii din Qatar și Emiratele Arabe Unite. În cadrul vizitei oficiale a delegației Guvernului României, conduse de premierul Marcel Ciolacu, au fost puse bazele unor proiecte majore de investiții în domeniul zootehnic, privind dezvoltarea de abatoare pentru procesarea cărnii de ovine, construirea unei fabrici de procesare a laptelui praf, precum și construirea unei fabrici de procesare legume și materie primă pentru obținerea condimentelor.” a transmis Barbu.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Consiliul Județean Olt suplimentează fondurile pentru infrastructura rutieră și prelungește contractul pentru sediul SRI

Consiliul Județean Olt a adoptat noi hotărâri importante privind gestionarea bugetului local, administrarea patrimoniului și modernizarea rețelei de drumuri...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img