Ministrul Educației: Peste 1700 de copii din Ucraina au cerut să se înscrise la școli și grădinițe din România 

Îți recomandăm

Aproape 1.500 de copii ucraineni sunt înscriși și repartizați deja ca audienți în școli și grădinițe, potrivit ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu.

Potrivit unei informări privind înscrierea elevilor și preșcolarilor refugiați din Ucraina, până vineri 1.769 de cereri au fost depuse pentru înscrierea ca audienți, din care 570 de preșcolari și 1.199 de elevi, anunță Sorin Cîmpeanu.

Ministrul Educației precizează că 1.497 de copii sunt deja înscriși și repartizați ca audienți în școli și grădinițe, din care 527 de preșcolari și 970 de elevi.

Potrivit Ministerului Educației, „în vederea respectării dreptului la educație și al egalității de șanse, elevii ucraineni sosiți pe teritoriul României vor putea fi înscriși, la cerere, în grupe/clase/formațiuni de studiu din unitățile de învățământ preuniversitar ca audienți, în conformitate cu prevederile art 125, alin. 2) din ROFUIP”.

Sursă: stiripesurse.ro

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Gabriel Dragnea: ”Am început asfaltările pe strada Crângului, din satul Zorleasca”

Veste bună pentru locuitorii din satul Zorleasca, comuna Valea Mare. Au început lucrările de asfaltare pe strada Crângului. Este...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img