Vești bune pentru Șopârlița. Comuna va avea un parc fotovoltaic, asigurându-și consumul de energie electrică a iluminatului public și a clădirilor administrative ce țin de primărie.
Contractul de finanțare pentru acest proiect important a fost semnat, vineri, la sediul Ministerului Energiei, de primarul Marijana Trepăduș și ministrul Sebastian Burduja.
”În localitate va fi implementat un nou proiect finanțat din fonduri europene Contract de Finanțare Nr 701 semnat azi 28 02 2025 în prezența Domnului Ministru ai Energiei Sebastian Burduja ,proiectul vizează CONSTRUIRE CENTRALĂ FOTOVOLTAICA SOPARLITA în valoare totală de 1 292 055 ,11 lei pentru o dezvoltare armonioasă a comunei noastre”, a anunțat primărița din Șopârlița










