Pensionarii olteni primesc asigurări de la directorul Casei Județene de Pensii

Îți recomandăm

Pensionarii olteni care au făcut drum la CJP Olt, zilele acestea primesc informații de la directorul instituției. Iulian Smarandache spune că nicio pensie nu va scădea de la 1 septembrie.

,,Referitor la recalcularea pensiilor, vreau să aduc la cunoștință tuturor pensionarilor din județul Olt că nicio pensie nu va scădea de la 1 septembrie.
Dacă din calculul pensiei va rezulta un cuantum al pensiei mai mic decât cel în plată, pensionarul va rămâne cu pensia actuală în plată.
În cazul în care beneficiați de indemnizația socială, iar în decizia de recalculare a rezultat o valoare mai mică de 1.281 lei, cât reprezintă valoarea acestei indemnizații, veți primi în continuare suma de 1.281 lei.
Totodată, vă informăm că funcționarii Casei de Pensii Olt vă stau la dispoziție pentru clarificarea eventualelor nelămuriri legate de decizia de recalculare a pensiei dumneavoastră.
De asemenea, de la data de 1 octombrie, pragul de impozitare pentru pensii va crește de la 2.000, cât este în prezent, la 3.000 de lei,, a anunțat Iulian Smarandache, directorul CJP Olt

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Date alarmante: peste 10.500 de sesizări privind copii dispăruți în România într-un an. Cazurile sunt în creștere

Numărul cazurilor de copii dispăruți este în creștere în România. Doar în perioada 20 mai 2025 - 20 mai...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img