Petrom ar putea trece sub controlul norvegienilor

Îți recomandăm

Petrom, cea mai importantă companie de petrol şi gaze din România, poate trece sub controlul unui consorţiu norvegian, care doreşte să preia nu numai 31,5% din acţiunile principalului acţionar al companiei româneşti, OMV, cât a anunţat în urmă cu o lună Trend, ci un pachet de control de cel puţin 51%, susţine presa austriacă.

Potrivit Kurier şi Der Standard, pentru a scăpa de dependenţa de gazele ruseşti, guvernul austriac ar fi extrem de interesat în realizarea tranzacţiei. O eventuală preluare de către norvegieni a pachetului majoritar în business-ul de dezvoltare şi producţie hidrocarburi al OMV ar putea fi benefică şi pentru exploatarea Neptun Deep.

Spre deosebire de OMV, care, deşi mai deţine participaţii în proiecte offshore de mare adâncime, nu este operator în niciunul dintre acestea, companiile norvegiene au know how-ul necesar dezvoltării unor astfel de zăcăminte.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Cinema „Eugen Ionescu” Slatina anunță proiecții pentru toate vârstele și intrare gratuită

Până pe 28 iunie, slătinenii sunt invitați să redescopere magia filmului pe marele ecran de la Cinema „Eugen Ionescu”,...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img