Președintele ARACIP: Nu există bază legală, platforme și conținuturi cu calitatea asigurată pentru predarea online

Îți recomandăm

După ce Ministerul Educației a recomandat tuturor profesorilor să țină legătura cu elevii și să le predea lecții online, unii experți în educație susțin că acest lucru nu este posibil pentru că profesorii nu știu să folosească mijloacele online.

Șerban Iosifescu, președintele Agenției Române de Asigurare a Calității Învățământului Preuniversitar (ARACIP), susține că nu există o evidență clară a profesorilor care știu să utilizeze o platformă de învățare online. ”Deci, chiar e bine să facem, orice – repede, haotic și prost? Doar să ARĂTĂM că facem ceva?”, se întreabă Șerban Iosifescu în postarea sa. Iosifescu se întreabă dacă în cazul învățării online ”mai susținem limitarea accesului copiilor mici la ecran” ”Ne mai aducem aminte de studiile despre dependența de ecran și despre efectele nocive ale statului prea mult online?”, se întreabă Iosifescu.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Slatina în sărbătoare: CSM Slatina organizează un weekend plin de sport și premii pe Esplanadă

Esplanada Municipiului Slatina va deveni epicentrul energiei și al mișcării la sfârșitul acestei săptămâni. În perioada 27–28 iunie 2026,...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img